Skip to Content

Ako funguje saponát na riad?

Saponát na riad čistí všetok náš riad, vďaka čomu môžeme ten istý riad používať znova a znova. Ako však saponát na riad funguje? Veda, ktorá sa za týmto výrobkom skrýva, vás ohromí.

Ako funguje saponát na riad: Detergentné molekuly

Poznáme dva typy molekúl. Niektoré sú hydrofilné, čo znamená, že ich priťahuje voda, iné sú zasa hydrofóbne, čo znamená že sú vodoodpudivé. Olej sa skladá z hydrofóbnych molekúl.

Štruktúra saponátu na riad

Keď sa tieto dva typy molekúl spoja, vytvoria detergentnú molekulu. Molekula saponátu na riad má jeden hydrofilný a jeden hydrofóbny koniec. Prvý predstavuje polárnu štruktúru, ktorá sa pri umývaní riadu viaže na vodu. Druhý predstavuje nepolárnu štruktúru, ktorá sa viaže na tuk a olej.

Ako funguje saponát na riad?

Keď vložíte zamastenú panvicu do drezu plného mydlovej vody, olej alebo tuk z panvice sa vo vode nerozpustí sám od seba. To preto, lebo molekuly oleja sú nepolárne, zatiaľ čo molekuly vody sú polárne. Ako teda funguje prostriedok na umývanie riadu? Vďaka polárnej a nepolárnej časti svojej molekuly funguje na princípe akéhosi mostíka, alebo, inak povedané, emulgátora.

Hoci sa olej za bežných okolností nemieša s vodou, molekuly mydla menia svoje usporiadanie v momente, keď prídu do kontaktu s olejom. Ak by ste sa práve v tej chvíli pozreli na detergentnú molekulu, videli by ste, že hydrofilná polárna strana molekuly (tá, ktorá má rada vodu) smeruje k vode. Hydrofóbna časť, pre ktorú je príťažlivý tuk, smeruje k oleju. Táto časť priľne k tuku, zachytí ho vo vnútri molekuly a oddelí ho od povrchu riadu. Mydlovú vodu potom možno ľahko opláchnuť.

Ako funguje prostriedok na umývanie riadu: Čistenie riadu

Molekuly prostriedku na umývanie riadu uvoľňujú z riadu špinu, mastnotu, mikróby a tuk, aby ste ich mohli jednoducho spláchnuť do odtoku. Po opláchnutí prostriedku na umývanie riadu je riad čistý a pripravený na opätovné použitie.

Okrem toho je na dosiahnutie optimálneho výsledku potrebné použiť vodu (ktorá dokáže mnohé čiastočky jedla rozpustiť aj sama) a pôsobiť trením či miešaním.

Zamysleli ste sa niekedy, ako funguje saponát na riad? Vďaka jedinečným častiam molekuly mydla môže byť váš riad po každom ručnom umytí čistý a bez mastnoty.

Súvisiace články

#ENJOYTOGETHER

  • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

  • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

  • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!