Saponát na riad a zdravie

Je saponát na riad po prehltnutí škodlivý?

Pri náhodnom požití saponátu môže dôjsť k podráždeniu. V takom prípade je najlepšie hneď potom vypiť pohár vody, aby sa tekutina rozriedila. Nevyvolávajte zvracanie.

Môžu sa objaviť príznaky ako bolesť žalúdka, hnačka či zvracanie. Ak však príznaky pretrvávajú, alebo sa zintenzívnia, zavolajte svojmu všeobecnému lekárovi, do Národného toxikologického informačného centra, alebo vyhľadajte okamžitú pomoc na urgentnom príjme.

Čo robiť, ak sa vám saponát dostane do očí

Saponát na riad v očiach treba okamžite vymyť veľkým množstvom vody. Ak nosíte kontaktné šošovky, ihneď ich vyberte. Tekutina môže pri pretrvávajúcom kontakte s okom spôsobiť podráždenie a pálenie a môže mať za následok aj rozmazané videnie či ťažkosti pri zaostrovaní. Ak príznaky pretrvávajú, menia sa, alebo sa zhoršujú, vyhľadajte pomoc lekára alebo zdravotníka.

Môže saponát spôsobiť otravu, ak ho neopláchnem?

Ak po umytí riad poriadne neopláchnete, môžu na tanieroch, pohároch, príbore a zvyšnom riade zaschnúť zvyšky prostriedku na riad.

Vo väčšine prípadov malé množstvo saponátu nespôsobuje otravu. Ak sa vám teda stane, že riad uschol bez poriadneho opláchnutia, príznaky zmiernite tým, že po požití vypijete pohár vody, čím sa tekutina rozriedi. Akékoľvek požité množstvo saponátu v tele však môže spôsobiť podráždenie, zvracanie, hnačky a bolesti žalúdka. Ak tieto príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršia, mali by ste vždy vyhľadať pomoc lekára alebo zdravotníka.

Bezpečnostné odporúčania k saponátu na riad

Aby ste znížili riziko požitia mydla alebo jeho kontaktu s očami, máme pre vás pár užitočných bezpečnostných odporúčaní.

  • Saponát na riad vždy držte mimo dosahu detí a domácich zvierat. Umiestnite ho tak, aby naň nedosiahli − predídete tak náhodnému požitiu.
  • Po umývaní saponát z riadu poriadne opláchnite. Tým sa znižuje riziko podráždenia. Vyhnete sa aj mydlovej pachuti, ktorá by sa preniesla na jedlo či do nápojov.
  • Pri drhnutí riadu pohybujte špongiou smerom od tela tak, ako keď pracujete s nožom. Prípadné fŕkance tak pôjdu smerom od vašich očí.

Súvisiace články

#ENJOYTOGETHER

  • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

  • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

  • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!