Skip to Content

Tipy na umývanie

Keď potrebujete umyť riad ručne, poslúži vám pár tipov na umývanie, vďaka ktorým vám to pôjde rýchlejšie a efektívnejšie.

Tipy na ručné umývanie riadu: teplota vody

V prípade väčšiny druhov riadu je na umývanie najlepšia horúca voda. Horúca voda pomáha odstraňovať niektoré baktérie a preniká mastnotu. Teplota vody by mala zvyčajne dosahovať zhruba 45 stupňov Celzia, no netreba brať do rúk teplomer vždy, keď sa chystáte umyť nejaký pohár. Naplňte drez vodou, ktorá je dosť horúca na to, aby vám bolo nepríjemné máčať si v nej holé ruky. Vo väčšine prípadov nedokáže obnažená koža dlhší čas znášať vodu teplejšiu ako 45 stupňov Celzia. Zjednodušte si celé umývanie tým, že pri ňom použijete rukavice. Gumené rukavice pomáhajú chrániť vaše ruky a spríjemnia umývanie v teplej vode.

Aj pri oplachovaní je teplota vody dôležitá. Teplejšia voda pomáha odstraňovať z riadu všetky zvyšky saponátu na riad a niektoré baktérie. Urýchľuje tiež schnutie riadu v stojane. Vďaka nej sa tiež tvorí menej šmúh či fľakov.

Napriek nášmu odporúčaniu umývať v horúcej vode je prostriedok Pur navrhnutý tak, aby účinkoval aj pri nižšej teplote, napríklad izbovej. Vďaka špeciálnej enzymatickej technológii odstraňuje špinu a mastnotu, a zároveň šetrí energiu.

Odstraňovanie mastnoty a prichytených zvyškov jedla

Saponáty na riad ako Pur obsahujú polárne (hydrofilné) a nepolárne (hydrofóbne) časti, ktoré pomáhajú účinnejšie viazať mastnotu a odstraňovať ju z riadu. Ak však máte pred sebou množstvo mastnoty či dokonca prilepené zvyšky jedla, namiesto okamžitého drhnutia je lepšie na chvíľu riad namočiť do zmesi horúcej vody s pár kvapkami saponátu na riad Pur. Stačí len niekoľko minút a prilepené jedlo i mastnotu z riadu ľahko zmyjete.

Ako šetriť vodou

Pri ručnom umývaní riadu najjednoduchšie ušetríte vodu, ak:

 • ju nevymeníte hneď potom, čo zmiznú mydliny. Saponát na riad môže byť stále účinný a prítomný aj potom, čo sa bublinky stratia.
 • zotriete čo najviac čiastočiek jedla papierovou utierkou ešte predtým, než riad vložíte do drezu. Vďaka tomu sa bude špina a maz zbierať vo vode pomalšie.
 • Pred opláchnutím umyjete aspoň päť či šesť kúskov riadu. Nemusíte nechávať vodu tiecť či oplachovať každý tanier hneď po umytí.
 • sa vyhnete umývaniu riadu pod tečúcou vodou po jednotlivých kúskoch. Naplňte kuchynský drez, ušetríte tak vodu.

Postup pri umývaní riadu

Zamýšľate sa nad tým, ako umývať riad? Tu je pár tipov na umývanie riadu, ktoré vám uľahčia prácu.

 1. Naplňte drez alebo umývadlo horúcou vodou.
 2. Do horúcej vody pridajte pár kvapiek saponátu na riad Pur. Správne dávkovanie závisí od druhu saponátu, ktorý ste si vybrali.
 3. Pred umývaním zotrite z riadu zvyšky jedla.
 4. Najprv umyte sklený riad, taniere a príbor. Najmastnejší riad, hrnce a panvice si nechajte na koniec.
 5. Z každého kúska riadu poriadne spláchnite všetok saponát.
 6. Nechajte riad vysušiť v stojane, alebo ho osušte utierkou.
 7. Nezabudnite kuchynské utierky, kefy alebo handričky prepláchnuť, aby boli čisté na najbližšie umývanie.

Sušenie v stojane na riad

Možno máte pokušenie vyutierať všetok riad utierkou, no nie je to vždy tá najlepšia voľba. Sušenie utierkou môže v závislosti od množstva riadu vyžadovať čas a námahu. Často je lepšie nechať riad vyschnúť v stojane: riad uschne sám a na vás je už len to, aby ste ho poodkladali.

Pamätajte, že vlhkosť z riadu kvapká na pracovnú dosku pod stojanom. Ak nemáte stojan s gumeným alebo plastovým podnosom, ktorý zachytáva vodu, môžete namiesto toho pod stojan položiť plech na pečenie.

S týmito tipmi na umývanie riadu vyčistíte riad rýchlo a efektívne.

Súvisiace články

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!