Somat Logo

Čistá a zelená – prečo je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu

Prečo je pre životné prostredie lepšia umývačka riadu než ručné umývanie? Pozrime sa na to... Pripravili sme prehľad environmentálnych výhod umývačky riadu v porovnaní s ručným umývaním a vysvetlíme vám, ako rôzne programy vašej umývačky pomáhajú šetriť vodu, energiu alebo oboje.

Je pre životné prostredie lepšia umývačka riadu než ručné umývanie?

Všetci poznáme očividné výhody umývačky. Umývanie vám zaberie menej času, je hygienickejšie a efektívnejšie než ručné umývanie riadu a navyše uľahčuje udržiavať poriadok v kuchyni. Aké sú však ekologické dopady umývačky riadu.

Výsledky nezávislých prieskumov sú presvedčivé: umývačka riadu je naozaj najekonomickejším spôsobom umývania riadu. Vo všeobecnosti spotrebuje menej vody a energie, dokonca aj keď do výpočtov zarátate energiu, ktorá sa spotrebovala na výrobu samotnej umývačky.

Novšie spotrebiče sú energeticky efektívnejšie než staršie, väčšie umývačky sú celkovo ekonomickejšie, ale pre malé domácnosti sú výhodnejšie menšie modely, ako pravidelné púšťanie poloprázdnych umývačiek väčších rozmerov.

To sú základné informácie, ale zistíte aj, ako môžete vďaka správnym programom znížiť spotrebu a šetriť vodu a energiu.

Ktorý program umývania má najnižšiu spotrebu?

Na prvý pohľad by sme povedali, že ekologický program. Ak však bývate v oblasti, ktorá trpí nedostatkom vody, je dôležitejšie šetriť vodu. Ak žijete niekde, kde sú problémy s výpadkami elektrickej energie, možno vás viac zaujíma šetrenie energie. Väčšina výrobcov programuje ekologické nastavenie tak, aby fungovalo pri nižšej teplote a spotrebúvalo menej vody, ale mali by ste si pozrieť návod a zistiť, ako sa dá šetriť voda a energia pri iných cykloch, napríklad pri krátkom umývaní alebo pri cykle, ktorý používa menšie množstvo vody.

Ako šetriť energiu používaním umývačky riadu

Pred zapnutím sa uistite, že je umývačka naozaj plná. Prečítajte si našu príručku na naplnenie umývačky a zistite, ako do nej uložiť čo najviac riadu bez toho, aby ste obmedzili výsledky umývania. Vždy používajte umývačku na najnižšej možnej teplote. Samozrejme, že pri obzvlášť špinavom riade musíte použiť vyššiu teplotu a raz za čas je vhodné zapnúť program s vysokou teplotou, aby ste vyčistili samotný spotrebič a zabili baktérie, ale pri každodennom riade, šálkach a pohároch vám stačí nižšia teplota. Okrem toho môžete šetriť energiu programom na sušenie pri izbovej teplote (ak je k dispozícii) alebo dokonca môžete ukončiť umývanie pred fázou sušenia a nechať riad vyschnúť na vzduchu.

Ako pri každom elektrickom spotrebiči, vždy, keď umývačku nepoužívate, vypnite pohotovostný režim . Nároky na sieť elektrickej energie môžete znížiť tým, že budete umývačku používať v najmenej zaťažovaných časoch (napríklad v noci), kedy býva elektrická energia často lacnejšia a je pravdepodobnejšie, že bude pochádzať z miestnych elektrární.

Ako šetriť spotrebu vody používaním umývačky riadu

Riad nepredumývajte pod tečúcou vodou ani v umývačke. Pred naplnením oškrabte zvyšky jedla do koša, ale neplytvajte vodou na úlohu, ktorú znovu vykoná umývačka. Video nižšie vysvetľuje prečo predumývanie nie je potrebné.

Vyberte si kategóriu: