Krehké a náročné – ako ochrániť poháre v umývačke pred vodným kameňom

Poháre sú hviezdami sveta umývačiek. Umývanie pohárov síce pôsobí jednoducho, ale predstavuje toľko problémov, že niekedy rozmýšľate nad tým, či sa Vám to oplatí. Vysvetlíme Vám, prečo je umývačka najlepším riešením na umývanie pohárov, ako Vám základné aditíva pomôžu zabrániť korózií skla a vzniku škvŕn od vodného kameňa a podelíme sa o konkrétne tipy na napĺňanie umývačky riadu, aby sa Vám poháre nerozbili.

Ako zabrániť rozbitiu pohárov v umývačke

Všetci poznáme ten pocit, keď sa nevieme rozhodnúť, či máme nádherný a krehký pohár na víno umyť v ruke (pretože sa bojíme, aby sa nerozbil) alebo ho máme dať do umývačky (pretože vieme, že sa bude lesknúť a sami by sme ho nikdy tak dokonale neumyli). Je jasné, že dobre fungujúca umývačka a správny čistiaci prostriedok prinesú lepšie výsledky, ale ako zabezpečiť, aby sa poháre pri umývaní nerozbili? Niekoľko tipov a šikovných nápadov:

1. Všeobecne rozšírená predstava, že sklo sa v umývačke rozbíja hlavne pre nárazy neplatí. Poháre sa v umývačke nepohybujú, iba na ne špliecha voda a ak sú správne uložené, nemalo by ich to poškodiť. Problémom môže byť vysoká teplota. Na umývanie krehkých pohárov používajte špeciálny cyklus, a ak ho Vaša umývačka nemá, použite nastavenie s nízkou teplotou.

2. Krehké poháre ukladajte vždy do vrchného koša umývačky. Je tam nižšia teplota a voda strieka slabšie. Ak musíte umiestniť väčšie sklenené vázy alebo karafy do spodného koša, uistite sa, že sú bezpečne uložené a použite cyklus s nízkou teplotou.

3. Ak máte v umývačke špeciálne držiaky na poháre na víno, použite ich. Môžu sa nachádzať na kraji malej odklápacej poličky na jednej zo strán vrchného koša, kam väčšinou ukladáte väčší riad.

4. Ak máte príliš vysoké poháre na víno, ktoré sa nedajú umiestniť do vzpriamenej polohy, skúste prispôsobiť výšku vrchného koša. Väčšinou si spomenieme, že vrchný kôš môžeme posunúť vyššie, aby sme do dolného koša zmestili veľké taniere, ale zabúdame, že ho môžeme posunúť nižšie, aby sa doň zmestili veľké poháre na víno.

5. Niektoré umývačky majú špeciálny kôš na vínové poháre, iní výrobcovia ho ponúkajú ako nadštandardné vybavenie a môžete si ho dokúpiť. Alebo si môžete kúpiť neznačkové doplnky do umývačky riadu, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabezpečili stabilitu vínových pohárov v umývačke. Sú to vložky, ktoré pripomínajú košík na príbor, alebo silikónové stabilizátory, ktoré pripevníte na mriežku horného koša a stopku pohára na víno.

Ako zabrániť vzniku škvŕn od vodného kameňa na pohároch

Škvrny od vodného kameňa sú jasným znakom tvrdej vody. Prečítajte si článok o tom, ako si poradiť s tvrdou vodou a vodným kameňom a zistite viac. Multifunkčné tablety, ako Somat All in OneSomat All in One ExtraSomat Gold a Somat Gel zmäkčujú vodu a chránia poháre pred bielym povlakom a škvrnami od vodného kameňa. Ak je tvrdosť Vašej vody presahuje 21 °dH (nemecké stupne tvrdosti) alebo používate čistiaci prostriedok bez soli, ako napríklad Somat Classic, budete musieť do umývačky pridať Somat soľ osobitne. Somat oplachovací prostriedok zaistí, že Vaše poháre sa budú dokonale lesknúť. A problémy s vodným kameňom sa stanú minulosťou. 

Viac z tejto kategórie

 • Ako umyť najšpinavšie riady v umývačke riadu

  S našimi tipmi na odmáčanie, oplachovanie a tipmi na výrobky proti odolným škvrnám zistíte, ako vždy dosiahnuť dokonalú čistotu.

 • Ako sa zbaviť zápachu z umývačky riadu

  Vďaka našim tipom a pomocníkom na efektívne čistenie a odstraňovanie zápachu bude vaša umývačka voňať sviežo.

 • Ako naplniť umývačku riadu pre najlepšie výsledky

  Chcete zistiť, ako správne naplniť umývačku riadu? S prepracovanými tipmi na napĺňanie umývačky riadu sa vám to podarí.

 • Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri?

  Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri? Nahliadnite dovnútra pomocou videí z akčných kamier!

 • Je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu?

  Dôvody prečo umývačky riadu šetria vodu a energiu.

 • Pri akej teplote má umývačka riadu najvyššiu spotrebu?

  Zistite, kedy musíte zvýšiť teplotu a kedy môžete používať ekologický program.

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!