Pripečený a špinavý – ako umyť najšpinavšie riady v umývačke riadu

Vaša umývačka riadu síce bez problémov zvláda každodenný riad a príbor, no umývanie obzvlášť špinavých hrncov, pripálených panvíc a iných veľmi znečistených kusov riadu si vyžaduje snahu navyše. S našimi tipmi na odmáčanie, oplachovanie a tipmi na výrobky proti odolným škvrnám zistíte, ako vždy dosiahnuť dokonalú čistotu.

Ako umyť pripálený hrniec v umývačke riadu

Všetci sme to už zažili – iba na chvíľu ste spustili hrniec s rizotom alebo bublajúcou rajčinovou omáčkou z očí a nielenže ste si pokazili večeru, ale na dne vášho nerezového hrnca sa vytvorila hrubá a tvrdá pripečená vrstva a Vám sa zdá, že ho budete musieť vyhodiť. Ak je však Váš pripálený hrniec naozaj z nehrdzavejúcej ocele, máte šťastie. S trochou odmáčania, správnym nastavením umývačky riadu a správnymi čistiacimi prostriedkami sa Vám pripálený hrniec podarí umyť a nemusíte ho vyhodiť.

1. Bežne zašpinený riad väčšinou nemusíte oplachovať alebo odmáčať predtým, než ho umiestnite do umývačky riadu. Pripálený hrniec je však trochu iný prípad, takže ho čo najskôr nechajte odmočiť v teplej vode. Pri tomto kroku nepoužívajte bežný saponát na riad ani iné aditíva. Voda sama o sebe pomôže zmäkčiť pripečenú vrstvu. Ak sa rozhodnete použiť aditívum, uistite sa, že ste hrniec poriadne opláchli predtým, ako ho umiestnite do umývačky riadu, pretože akékoľvek zvyšky aditíva by mohli ovplyvniť výsledok.

2. Keď ste už pripálený hrniec nechali dostatočne dlho odmočiť, zoškrabte pripečenú vrstvu najprv drevenou varechou alebo stierkou a následne ešte pomocou umelohmotnej alebo kovovej drôtenky.

3. Ideálne by ste mali pripálený hrniec umývať iba s ďalším obzvlášť špinavým riadom. Po oslave alebo veľkej večeri je najlepšie použiť jemnejší program na riad a poháre a program pre silne znečistený riad na pripečené hrnce, lepkavé panvice a špinavé pekáče. Ak nemáte dosť riadu, aby ste zapli program s vyšším výkonom, pripečený hrniec umyte iba s riadom, ktorý nie je príliš málo odolný a krehký. Poháre na víno a porcelán si nechajte na ďalší deň.

4. Neprepĺňajte umývačku riadu a nesnažte sa hrniec uložiť úsporne, tak ako to robíte bežne, keď sa snažíte ušetriť miesto. Čím viac priestoru bude okolo pripáleného hrnca, tým viac vody sa k nemu dostane a o to bude čistejší. Zistite, či sa v návode k umývačke riadu alebo na webovej lokalite výrobcu odporúča konkrétne miesto na najšpinavší riad. Ak nie, umiestnite pripálený hrniec do spodného koša hore dnom.

5. Umývačku riadu nastavte na najvyšší možný program. Podľa toho, aký máte model to môže byť program s vysokou teplotou alebo nastavenie označené ako „vysokoefektívne“, „na špinavý riad“ alebo „hrnce a panvice“.

6. Okrem správneho umývacieho prostriedku Vám pri čistení špinavého riadu pomôže horúca voda. Ak chvíľu trvá, kým začne z kohútika vytekať horúca voda, to isté bude platiť aj pre vašu umývačku, keďže väčšina umývačiek čerpá práve teplú vodu. Aby ste sa uistili, že voda je hneď na začiatku programu horúca, môžete pred zapnutím umývačky na chvíľu pustiť teplú vodu. Môžete ňou napustiť napríklad kanvicu alebo kýbeľ na umývanie podláh, aby ste sa vyhli plytvaniu.

7. Na najšpinavší riad Vám odporúčame Somat Gold, multifunkčnú tabletu do umývačky riadu so silným účinkom, ktorá dokáže odstrániť pripáleniny zo špinavých hrncov a panvíc. Odolajte nutkaniu použiť dve tablety – neprinesie to dvojnásobnú čistotu. Práve naopak, prebytok čistiaceho prostriedku môže na riade zanechať povlak, ktorý sa ťažko oplachuje. Pozrite si video nižšie a zistite, ako fungujú tieto účinné tablety.

8. Zvyčajne čakáte, kým umývačka dokončí celý program sušenia, ale je lepšie ak sa pripálené hrnce vyberú, kým sú stále vlhké. Takto budú akékoľvek zvyšky pripáleniny, ktoré sa nepodarilo úplne odstrániť počas umývania, stále mäkké a môžete ich jednoducho manuálne zotrieť. Počas sušenia by sa znovu pripiekli na hrniec a vy by ste sa opäť ocitli na začiatku.

Ako umyť pripálenú panvicu v umývačke riadu

Väčšina krokov z postupu, ako umyť pripálený hrniec platí aj pre umývanie pripálenej panvice – pokiaľ je z nerezovej ocele! Ak sú Vaše panvice z eloxovaného hliníka, nemali by ste ich vôbec umývať v umývačke. Nepriľnavé teflónové hrnce a panvice môžu byť vhodné do umývačky riadu (pozrite sa na spodok hrnca či panvice, na balenie alebo na internetovú lokalitu výrobcu), ale mali by ste preskočiť škrabanie drôtenkou v 2. kroku.

Ako umyť naozaj špinavé riady v umývačke riadu

Keď sa Vám raz podarí umyť pripálený hrniec alebo panvicu, obyčajný špinavý riad sa Vám môže zdať ako maličkosť, ale mali by ste si uvedomiť niekoľko ďalších vecí:

1. Špinavý riad umývajte na vysokoefektívnom programe iba ak si ste istí, že je dostatočne odolný, aby vydržal vysokú teplotu.

2. Všetok špinavý riad nemôžete umiestniť hore dnom, ako ste to urobili s pripáleným hrncom alebo panvicou, ale určite by ste medzi ním mali nechať viac voľného miesta. Napríklad môžete nechať voľné miesto medzi dvomi obzvlášť špinavými taniermi.

3. Ak sú predmety, ktoré väčšinou dávate do horného koša špinavšie než obvykle, musíte si premyslieť ako umývačku naplniť. Napríklad šálka na kávu, v ktorej ste upiekli hrnčekový koláč, by mala ísť do spodného koša, aj keď ju zvyčajne dávate do horného.

4. Špinavé pekáče sa čistia takmer tak ťažko ako pripálené hrnce a panvice. Ak treba, nechajte ich odmočiť tak, ako sme opísali vyššie (v čistej vode).

Viac z tejto kategórie

 • Ako ochrániť poháre v umývačke riadu pred vodným kameňom

  Zistite, ako naplniť umývačku riadu a ochrániť krehké poháre pred rozbitím a ktoré prostriedky a aditíva do umývačky riady zaručia optimálne žiarivo čisté výsledky.

 • Ako sa zbaviť zápachu z umývačky riadu

  Vďaka našim tipom a pomocníkom na efektívne čistenie a odstraňovanie zápachu bude vaša umývačka voňať sviežo.

 • Ako naplniť umývačku riadu pre najlepšie výsledky

  Chcete zistiť, ako správne naplniť umývačku riadu? S prepracovanými tipmi na napĺňanie umývačky riadu sa vám to podarí.

 • Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri?

  Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri? Nahliadnite dovnútra pomocou videí z akčných kamier!

 • Je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu?

  Dôvody prečo umývačky riadu šetria vodu a energiu.

 • Pri akej teplote má umývačka riadu najvyššiu spotrebu?

  Zistite, kedy musíte zvýšiť teplotu a kedy môžete používať ekologický program.

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!