Čo sú fosfáty a prečo je čistiaci prostriedok do umývačky riadu bez fosfátov lepší pre životné prostredie?

Čistiace prostriedky do umývačky riadu sa často propagujú ako „bezfosfátové“ alebo sa na obale uvádza, že sú bez fosfátov. Väčšina z nás si uvedomuje, že to je dobre, ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo to vlastne sú fosfáty? Zistite viac.

Čo sú to fosfáty?

Fosfáty sú prirodzene sa vyskytujúca forma chemického prvku fosfor, ktorý sa nachádza v prostredí a vyskytuje sa všade navôkol. Anorganická chemická látka zvaná fosfát však nie je totožná s fosforom. Presnejšie, fosfát je soľou kyseliny fosforečnej. Anorganický fosforit sa ťaží, aby sa získal fosfor, ktorý sa používa ako hnojivo v poľnohospodárstve. Podporuje rast rastlín, delenie buniek a fotosyntézu. Fosfáty vznikajú, keď sa fosfor zlučuje s inými prvkami a funguje inak. V spotrebných výrobkoch, ako napríklad zubných pastách, farbe, práškoch na pranie a čistiacich prostriedkoch do umývačky riadu sa využívali rôzne fosfáty.

Prečo sa fosfáty využívali v čistiacich prostriedkoch do umývačky?

Ešte donedávna sa asi 5 % vyťažených fosfátov využívalo v čistiacich prostriedkoch. Fosfáty sa pridávali do čistiacich prostriedkov do umývačky riadu, aby viazali vápnik a horčík a rozptyľovali častice prilepené k riadu. Okrem toho zmäkčujú vodu a zabezpečujú, aby v umývačke nevznikal vodný kameň.

Sú fosfáty toxické alebo škodlivé?

Fosfáty sa nachádzajú všade naokolo, aj v potravinách a našich telách, takže nie sú toxické alebo škodlivé pre ľudí. Ak Vám lekár diagnostikuje nedostatok fosfátov, dostanete recept na doplnky stravy, aby sa Vám vyrovnala hladina fosfátov v tele. To isté platí pre prostredie: fosfáty sú živiny, ktoré podporujú rast rastlín a samy osebe nemajú negatívny vplyv na rastliny alebo živočíchov. Ak nie sú fosfáty toxické alebo škodlivé pre ľudí ani prostredie, prečo ich väčšina krajín zakázala používať v čistiacich prostriedkoch do umývačky riadu?

Prečo sú fosfáty zakázané?

Fosfáty sú zakázané v USA a EU a v mnohých ďalších krajinách. Napriek tomu, že nie sú toxické ani ľuďom škodlivé, ich prítomnosť vo vodných tokoch môže narušiť rovnováhu vodných foriem života. Keďže sú aj hnojivom, fosfáty spôsobujú zrýchlený rast rias. Takzvaný vodný kvet má negatívny vplyv na iné vodné formy života. Väčšina čističiek vôd nedokáže úplne odstrániť fosfáty z odpadovej vody domácností, takže časť z nich nevyhnutne skončí v prírodných vodných tokoch. Krajiny, ktoré fosfáty zakázali sa snažia obmedziť vodný kvet a predísť tomu, aby nadbytočné živiny znečistili rieky a jazerá.

 

Ako fungujú čistiace prostriedky do umývačky bez fosfátov?

Všetky čistiace prostriedky do umývačky riadu Somat sú bez fosfátov a v súlade s nariadeniami EÚ. Všetky výrobky sme nanovo navrhli tak, aby umývali rovnako kvalitne, ale bez použitia fosfátov. Zákazníci v oblastiach s mäkkou vodou si túto zmenu pravdepodobne ani nevšimli, ale zákazníci v oblastiach s tvrdou vodou teraz možno musia používať viac soli do umývačky. V prvom porovnávaní tabliet do umývačky riadu po zákaze fosfátov v čistiacich prostriedkoch v EÚ, vyhlásil najväčší inštitút na testovanie spotrebných výrobkov v Nemecku „Stiftung Warentest“ Somat Gold za víťaza testov, pretože aj bez fosfátov dosahoval lepšie výsledky ako všetky ostatné výrobky.

Viac z tejto kategórie

 • Ako umyť najšpinavšie riady v umývačke riadu

  S našimi tipmi na odmáčanie, oplachovanie a tipmi na výrobky proti odolným škvrnám zistíte, ako vždy dosiahnuť dokonalú čistotu.

 • Ako ochrániť poháre v umývačke riadu pred vodným kameňom

  Zistite, ako naplniť umývačku riadu a ochrániť krehké poháre pred rozbitím a ktoré prostriedky a aditíva do umývačky riady zaručia optimálne žiarivo čisté výsledky.

 • Ako sa zbaviť zápachu z umývačky riadu

  Vďaka našim tipom a pomocníkom na efektívne čistenie a odstraňovanie zápachu bude vaša umývačka voňať sviežo.

 • Ako naplniť umývačku riadu pre najlepšie výsledky

  Chcete zistiť, ako správne naplniť umývačku riadu? S prepracovanými tipmi na napĺňanie umývačky riadu sa vám to podarí.

 • Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri?

  Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri? Nahliadnite dovnútra pomocou videí z akčných kamier!

 • Je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu?

  Dôvody prečo umývačky riadu šetria vodu a energiu.

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!