Ako na vodný kameň – tipy na tvrdú vodu v umývačke riadu

Čo je tvrdá voda a prečo ničí vašu umývačku? Vysvetlíme Vám pôvod vodného kameňa a podelíme sa o tipy, ako bojovať s následkami tvrdej vody pomocou správnych aditív do umývačky. Tajomstvo: život s tvrdou vodou nemusí byť tvrdý!

Čo je vodný kameň? Čo znamená tvrdá voda?

V skratke, vodný kameň je viditeľný následok tvrdej vody. Všimnete si ho, ak máte na pohároch po umytí vždy biely povlak, ak pravidelne na tanieroch nachádzate fľaky od vodného kameňa a ak sa okolo dvierok umývačky vytvára biela alebo šedá vrstva povlaku. Ak si všimnete tieto jasné známky, znamená to, že máte tvrdú vodu. Čo to znamená? Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, voda z vašich kohútikov má vysoký obsah minerálov, pretože prechádza vrstvami vápenca a kriedy. Jemné častice uhličitanu horečnatého a uhličitanu vápenatého, ktoré pochádzajú z týchto vrstiev kameňa, sa zachytávajú v bežnej pitnej vode a nie sú pre nás vôbec škodlivé. Nepriaznivo však vplývajú na domáce spotrebiče, napríklad na kanvicu, práčku a umývačku – ak v nich vytvoria vodný kameň. Ak váhate, či máte tvrdú vodu... tak ju asi nemáte, ale môžete to zistiť na miestnom úrade, kde Vám povedia presné hodnoty tvrdosti pre vašu oblasť.

Ako predchádzať vodnému kameňu pomocou soli do umývačky

S tvrdou vodou si najlepšie poradíte tak, že sa v prvom rade budete snažiť predchádzať usadzovaniu vodného kameňa. Výrobky Somat sa vyrábajú v rôznych stupňoch ochrany proti vodnému kameňu, môžete si vybrať podľa tvrdosti Vašej vody. Čistiace prostriedky do umývačky s multifunkčným zložením už obsahujú dostatok soli na to, aby si poradili s niektorými stupňami tvrdosti. Napríklad, Somat All in OneSomat All in One ExtraSomat Gold a Somat Gel. Ochraňujú Váš spotrebič od usadenín vodného kameňa a predchádzajú vzniku bieleho povlaku na pohároch a škvŕn od vodného kameňa na riade až do 21 °dH (stupeň tvrdosti).

Ak však máte tvrdšiu vodu alebo používate čistiaci prostriedok bez soli ako napríklad Somat Classic, budete musieť pridať soľ osobitne. Soľ do umývačky je síce chlorid sodný, rovnako ako kuchynská soľ, ale tú do umývačky nasypať nemôžete,pretože jej jemné kryštály by mohli umývačku poškodiť. Soľ do umývačky zmäkčuje vodu, pretože priťahuje jemné častice horčíka a vápnika a predchádza ich usadzovaniu na riade, pohároch alebo súčiastkach umývačky. Dostanete ju vo veľkom balení, ktoré vysypete do vyhradeného systému na zmäkčovanie, ktorý sa nachádza na kovovom dne umývačky, pod dolným košom. Keď odskrutkujete vrchnák, môže sa Vám zdať, že nádoba na soľ má malý objem, ale ďalej prisýpajte – prekvapí Vás koľko soli sa tam zmestí. Neznepokojujte sa, ak bude systém na zmäkčovanie plný vody. Na to, aby soľ splnila svoju funkciu, musí sa zmiešať s vodou a rozpustiť sa. Pozrite si video nižšie a uvidíte, ako to funguje.

Ako odstrániť vodný kameň pomocou odstraňovača vodného kameňa

Teraz už viete, ako predchádzať vzniku vodného kameňa vo Vašej umývačke a dúfajme, že sa už nikdy nebudete musieť zaoberať problémami s tvrdou vodou. Ibaže by ste mali skrinky plné pohárov s nepríjemným bielym povlakom a riad so škvrnami od vodného kameňa. Máme pre Vás dobré správy – keď si zadovážite multifunkčné tablety či gél do umývačky riadu a použijete ich alebo keď začnete do umývačky pridávať soľ, riad opäť zažiari čistotou. Ale zbaviť sa vrstvy vodného kameňa v umývačke, nie je také jednoduché. Ak si v umývačke všimnete hrubé zatvrdnuté vrstvy vodného kameňa, použite Somat intenzívny čistič umývačky riadu, aby ste ho odstránili a predišli poškodeniu spotrebiča. Raz do mesiaca je vhodné spustiť intenzívny čistiaci cyklus, aby ste sa uistili, že tvrdá voda Vám neničí umývačku riadu.

Viac z tejto kategórie

 • Ako umyť najšpinavšie riady v umývačke riadu

  S našimi tipmi na odmáčanie, oplachovanie a tipmi na výrobky proti odolným škvrnám zistíte, ako vždy dosiahnuť dokonalú čistotu.

 • Ako ochrániť poháre v umývačke riadu pred vodným kameňom

  Zistite, ako naplniť umývačku riadu a ochrániť krehké poháre pred rozbitím a ktoré prostriedky a aditíva do umývačky riady zaručia optimálne žiarivo čisté výsledky.

 • Ako sa zbaviť zápachu z umývačky riadu

  Vďaka našim tipom a pomocníkom na efektívne čistenie a odstraňovanie zápachu bude vaša umývačka voňať sviežo.

 • Ako naplniť umývačku riadu pre najlepšie výsledky

  Chcete zistiť, ako správne naplniť umývačku riadu? S prepracovanými tipmi na napĺňanie umývačky riadu sa vám to podarí.

 • Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri?

  Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri? Nahliadnite dovnútra pomocou videí z akčných kamier!

 • Je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu?

  Dôvody prečo umývačky riadu šetria vodu a energiu.

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!