Skip to Content

Často kladené otázky

Používanie umývačky riadu uľahčuje domáce práce a taktiež šetrí čas a tiež životné prostredie, pretože umývačka riadu spotrebuje menej energie a vody ako umývanie riadu v rukách. Vo všeobecnosti sa v umývačke môže umývať akýkoľvek riad, ktorý výrobca označil ako vhodný a bezpečný pre umývačku riadu. Ak dodržíte niekoľko jednoduchých pravidiel a využijete najvhodnejší z rozmanitých produktov Somat, Váš riad vyjde z umývačky zakaždým bez fľakov a žiarivý.

Predoplachovanie/čistenie
V závislosti od typu umývačky sa dajú niektoré programy s oplachovacím cyklom zvoliť priamo. Tieto programy zvyčajne poskytujú intenzívnejšie čistenie. Príslušné informácie získate z návodu na obsluhu umývačky alebo na domovskej stránke výrobcu umývačky. Pri funkcii predoplachovania/čistenia sa najprv studenou vodou opláchnu zvyšky jedla, ktoré sa dajú ihneď odstrániť. Čistiaci cyklus sa spustí s čistou vodou, potom sa z dávkovacieho zásobníka automaticky pridá čistiaci prostriedok. V závislosti od zvoleného programu sa voda zohreje na nastavenú teplotu od 35 do 75 °C. Čistiaci cyklus trvá od 15 do 90 minút a končí odčerpaním umývacej vody.

Priebežné oplachovanie
Všetky programy zahŕňajú priebežné oplachovanie. Tento cyklus je potrebný na odstránenie akejkoľvek zostatkovej umývacej vody a nečistôt a pripravuje riad na konečné oplachovanie. Priebežné oplachovanie končí odčerpaním vody.

Konečné oplachovanie
Všetky programy okrem programu predoplachovania obsahujú funkciu konečného oplachovania. Voda priteká do umývačky a pri štandardných programoch sa zohreje maximálne na 75 °C. Kým sa zohrieva, automaticky sa z dávkovača pridáva leštidlo. Pri použití Somat All in One alebo Somat Gold nie je potrebné žiadne dodatočné leštidlo, pretože je už integrované v týchto produktoch.

Sušenie
Všetky programy, okrem veľmi krátkeho cyklu určeného len na rýchle umytie pohárov, obsahujú sušenie. Naakumulované teplo z konečného oplachovania pomáha vysušiť riad. Cyklus sušenia zvyčajne trvá od 20 do 70 minút.

Regenerácia
Veľká väčšina umývačiek je vhodná na použitie Somat Special Salt. Tieto umývačky vykonávajú automatickú regeneráciu zabudovaného zmäkčovača vody v primeraných intervaloch pomocou roztoku soli zo zásobníka. Ak používate tablety Somat All in One alebo Somat Gold, pridávať soľ do umývačky riadu nie je nutné, pokiaľ tvrdosť vody neprekročí 21 °dH (nemecká stupnica tvrdosti).

Predovšetkým môžete znížiť teplotu pri umývaní riadu na 50 °C alebo 55 °C, čo ušetrí približne 84 kWh elektrickej energie a 1 497 litrov vody ročne.

Použite automatický program. Ten nájde najvhodnejšie nastavenia pre riad v umývačke a využije primerané množstvo vody a energie. Riad ukladajte a trieďte podľa odporúčaní v návode od výrobcu. Pravidelne kontrolujte a čistite systém sitiek a vývodov. Ak je to možné, spúšťajte umývačku riadu len vtedy, keď je úplne naplnená.

Automatické programy sa upravujú na najvhodnejšie nastavenia pre riad v umývačke a využívajú primerané množstvo vody a energie, čo pomáha chrániť životné prostredie.

Moderné čistiace prostriedky na automatické umývanie riadu sú pri použití podľa predpisov schopné dosiahnuť želané výsledky čistenia už pri 50 °C až 55 °C a pomocou automatických programov.

Termíny „vhodný pre umývačky“ a „bezpečný pre umývačky“ sa často používajú na opísanie charakteristiky riadu. Termín „vhodný pre umývačku“ nebol oficiálne definovaný a výrobca riadu ho jednoducho zvolil na základe skúseností. Termín „bezpečný pre umývačku riadu“ sa používa na základe testovania a posudzovania nekovového riadu špecifikovaného v dvoch medzinárodných normách, EN 12875-1 a -2. Výsledky týchto testov sú vyjadrené pomocou štandardizovanej ikony ako maximálny počet cyklov v umývačke, ktorý môže riad absolvovať bez poškodenia. Testy pre kovové predmety ešte nie sú štandardizované. Hrnce a panvice vyrobené z neferomagnetických kovov alebo z jediného materiálu sa môžu zvyčajne umývať v umývačke riadu bez problémov; často sú označené ako „bezpečné pre umývačku riadu“. Ak je predmet vyrobený z rôznych materiálov, napr. telo je vyrobené z kovu a rukoväte z plastu a Vy máte pochybnosti, je najlepšie kontaktovať výrobcu.

Riad sa vyrába z množstva materiálov. Od materiálov, z ktorých je riad vyrobený a od spôsobu spracovania závisí, ako bude reagovať pri umývaní v umývačke riadu.

Ušľachtilá oceľ
Príbor, hrnce, panvice, plochý servírovací riad, škrabky, naberačky a sitká sú často vyrobené z ušľachtilej ocele. Ušľachtilá oceľ na rozdiel od železa a „normálnej“ ocele nehrdzavie. Je to preto, lebo železo bolo legované rôznym množstvom iných kovov, obzvlášť chrómom a niklom. Ušľachtilá oceľ sa zvyčajne môže umývať v umývačke riadu.

Sklo
Sklo sa často používa v domácich potrebách vďaka špeciálnym vlastnostiam ako priehľadnosť, spôsob, akým rozptyľuje a odráža svetlo, vďaka jeho lesku, nepriepustnosti a odolnosti voči chemikáliám. Sklo sa zvyčajne môže umývať v umývačke riadu.

Striebro
Druh domácich potrieb, ktoré sa najčastejšie umývajú v umývačke riadu, je strieborný príbor. Predmety, ktoré nie sú vhodné na umývanie v umývačke riadu, sú dekoratívne tácky, misy a plochý riad, držiaky sklenených pohárov, soľničky, koreničky a cukorničky, ktoré sú povlakované značne tenšími vrstvami striebra a majú často dodatočný náter.

Drevo
Nelakované predmety vyrobené z dreva, ako napríklad varechy, ktoré nie sú lepené, sa môžu umývať v umývačke riadu. Avšak vyblednú a často ich povrch zdrsnie. Na drevených doskách s väčším povrchom sa môžu vytvoriť praskliny spôsobené namáhaním. Drevené rukoväte na príbore stratia lesk a môžu popraskať. Lakované drevo nie je vhodné na umývanie v umývačke riadu. Drevo napučí, čo spôsobí odlupovanie laku.

Keramika
Keramické nádoby vyrobené z jemnej keramiky sa dajú rozdeliť na štyri skupiny: hrnčiarske výrobky, kameninové výrobky, porcelán a čínska glazúra. Čo sa týka bezpečnosti použitia týchto materiálov v umývačke riadu, spravidla platí: čím je materiál tvrdší a menej pórovitý, tým je bezpečnejší pre použitie v umývačke riadu.

Plasty
V umývačkách s odkrytými ohrievacími prvkami, sa plastové diely môžu ľahko zdeformovať, ak ich umiestníte do spodného koša. Preto je najlepšie vkladať všetky predmety vyrobené z plastu do horného koša. Pri kontakte s potravinami, ktoré ľahko zanechávajú škvrny (rajčinová šťava, kečup, mrkvová šťava, červená repa, červená kapusta) môžu plasty zmeniť farbu.

Strieborný a nerezový príbor je možné umývať naraz. Rôzne druhy kovov by sa však počas umývacieho cyklu nemali dotýkať, inak by sa mohli zakaliť alebo zhrdzavieť.

Nelegovaný hliník reaguje na kyseliny aj zásady a jeho povrch sa môže zmeniť aj po kontakte so samotnou vodou. Čierne škvrny na hliníku sú známe ako „vodné škvrny“. Hliník tohto typu – ktorý sa často používa na kliešte na pretláčanie cesnaku – nie je vhodný na umývanie v umývačke riadu, pretože poškodenie je nenávratné. Pre hrnce a panvice vyrobené z hliníka odporúčame konzultovať s výrobcom, či sú predmety vhodné pre umývačku alebo bezpečné pre umývačku riadu. Aj odkryté hliníkové vrstvy na spodku hrncov a panvíc môžu spôsobiť, že sú nádoby nevhodné pre umývačku riadu.

Pred vkladaním riadu do umývačky zľahka oškrabte všetky ľahko odstrániteľné zvyšky jedla. Predoplachovanie v dreze nie je potrebné, ani sa neodporúča z hľadiska ekologickosti. Jedinou výnimkou sú zvyšky, ktoré sa nerozpustia vo vode, ako špenát, popol z cigariet alebo nakrájané bylinky. Tie by sa mali najprv zmyť, pretože sa môžu usadiť na ostatnom riade.

Riad musí byť stabilne umiestnený v košoch. Obzvlášť poháre musia byť bezpečne uložené, aby sa nepoškodili vzájomným narážaním.

Šálky sa môžu uložiť do kútov košov, zatiaľ čo pre hlboký riad je najlepšie umiestnenie v strede. Odporúča sa neukladať predmety voľne na iné predmety v koši, pretože by mohli vytvoriť „tienenie postreku“ a voda by sa nedostala ku všetkým predmetom v umývačke riadu.

Okrem toho zabezpečte, aby mohli ostrekovacie ramená voľne rotovať.

Veľké predmety by mali byť uložené v spodnom koši, malé a háklivé predmety ako poháre a šálky v hornom koši.

Príbor by mal byť uložený v košíku na príbor rukoväťami nadol. Ak má Vaša umývačka riadu väčší kôš na príbor, môžete príbor triediť počas vkladania do koša.

V umývačkách s odkrytými ohrievacími prvkami, sa plastové predmety môžu ľahko zdeformovať, ak ich umiestníte do spodného koša. Preto je najlepšie vkladať všetky predmety vyrobené z plastu do horného koša.

Umývačka riadu by mala byť po ukončení programu ponechaná niekoľko minút s mierne otvorenými dvierkami, aby riad mohol vychladnúť. Začnite dolným košom, aby zvyšky vody z horného koša nemohli kvapkať na suchý riad dole.

Pri riadnom používaní si umývačka riadu nevyžaduje každodenné čistenie, pretože sa čistiaca komora a koše čistia automaticky počas cyklu umývania riadu. Systém sitiek by sa však mal čistiť pravidelne.

Ak sa pridá príliš málo prostriedku na umývanie riadu, väčšie alebo veľmi mastné zvyšky jedla nie sú zoškrabané z riadu alebo zvolený program nie je vhodný pre danú úroveň znečistenia, mastné zvyšky alebo iné povlaky spôsobené potravinami a zvyšky môžu zostať vo vnútri umývačky riadu a znížiť jej výkonnosť tým, že obmedzia prietok vody v systéme. V takom prípade alebo v prípade, že výsledok čistenia už nie je uspokojivý, by sa mali vyčistiť vnútorné steny a postrekovacie dýzy rotačných ramien.
Odporúča sa pravidelný čistiaci cyklus s použitím Somat Machine Cleaner (raz za mesiac alebo raz za dva mesiace), pretože udrží viditeľné a skryté diely vedúce vodu v umývačke riadu čisté.

Bočné hrany umývačky riadu sa môžu namiesto Somat Machine Cleaner čistiť pomocou čistiaceho prostriedku na všeobecné použitie v domácnosti. Jednoducho ho aplikujte navlhčenou handričkou a potom zotrite nečistoty.

Hadica na vypúšťanie vody musí byť pripojená pod sifónom, ktorý zachytáva pachy. Okrem toho by hadica nemala byť zlomená.

V druhom rade bol možno zvolený nesprávny program na umývanie riadu pre daný rozsah znečistenia riadu. To spôsobí nahromadenie zvyškov na sitku alebo filtroch.

Riešenie: Zaveste fľašu prípravku Somat Machine Cleaner do umývačky riadu a spustite čistiaci cyklus podľa pokynov, pričom použite jeden z najintenzívnejších programov.

Ďalšou príčinou môžu byť aj zvyšky na tesnení dvierok. Riešenie: Navlhčite handričku čistiacim prostriedkom a vyčistite tesnenie dvierok.

Ak sa zápach vyskytne z dôvodu, že umývačka riadu nebola využívaná dlhšiu dobu, dá sa mu zabrániť použitím Somat Deodorizing Pearls®. Somat Tabs All in One alebo Gold tiež pomôžu neutralizovať nepríjemný zápach a výsledkom je sviežo voňajúca umývačka po každom umývacom cykle.

Takmer všetky umývačky riadu pre domácnosť sa môžu pripojiť na prívod horúcej vody. Spravidla by maximálna teplota prívodu nemala prekročiť 60 °C – pre viac informácií je najlepšie obrátiť sa na výrobcu umývačky riadu. Ak je umývačka riadu pripojená na prívod horúcej vody, spotreba energie bude nižšia, pretože je potrebné menej elektrickej energie na ohrev vody počas programu na umývanie riadu. Aktuálne množstvo usporenej energie bude závisieť od teploty pritekajúcej horúcej vody a od teploty v miestnosti.

Čistiaci výkon nášho prostriedku Somat sa preukázal ako veľmi dobrý pri umývačkách, ktoré sú pripojené na prívod horúcej vody. Aj ingrediencie citlivé na teplotu, ako enzýmy, ktoré sú súčasťou formule, vyvinú plnú účinnosť: horúca voda v prvom cykle (predoplachovanie alebo hlavný cyklus, v závislosti od zvoleného programu) sa vďaka teplote riadu a vnútorných stien umývačky schladí na približne 30°C.

Keď sa používa multifunkčná tableta (napr. Somat All in One alebo Somat Gold), nie je vôbec nutné dodatočné leštidlo. Pri tvrdosti vody do 21 °dH (nemecká stupnica tvrdosti) nie je nutné pridávať ani regeneračnú soľ. Pri vyšších hodnotách tvrdosti sa použitie soli odporúča. V závislosti od typu umývačky môže výstražná kontrolka signalizovať nedostatok leštidla alebo soli. Ak sa multifunkčné tablety použijú za správnych podmienok, môžete tieto kontrolky ignorovať.

Tekuté prostriedky na ručné umývanie riadu nie sú vhodné na použitie v umývačke riadu. Tieto produkty vytvárajú penu, ktorá by sa mohla dostať do základného zásobníka umývačky a spustiť „aqua-stop“. Potom by ste museli privolať servisného technika, aby uviedol umývačku opäť do prevádzkyschopného stavu. Z rovnakého dôvodu by ste mali predbežne ručne umytý riad dôkladne opláchnuť skôr, ako ho vložíte do umývačky riadu.

70/75 °C intenzívny
hrnce a panvice s bežným až silným znečistením

65 °C normálny alebo univerzálny
zaschnuté zvyšky jedla

50/55 °C normálny alebo univerzálny
riad s bežným znečistením

45/55 °C úspora energie/eco
riad s bežným znečistením (program môže trvať dlhšie ako normálny program)

35 °C – 45 °C háklivé predmety/sklo
ľahko znečistený riad citlivý na teplo (obzvlášť poháre)

35 °C – 60 °C rýchly/krátky
ľahko znečistený riad s nezaschnutými zvyškami jedla (program trvá menej ako hodinu, ale môže mať vyššiu spotrebu energie)

Príčinou môže byť nesprávne zvolený program, nesprávne vloženie riadu do umývačky alebo fakt, že na riade boli ponechané nerozpustné zvyšky. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť slabým výsledkom umývania riadu, je zoškrabanie alebo zotretie zvyškov jedla z riadu po použití a okamžité vloženie riadu do umývačky. Uistite sa, že je riad vložený do umývačky správne. Postrekovacie ramená by mali voľne rotovať a dýzy by nemali byť zablokované. Postupujte podľa našich tipov pre vkladanie riadu do umývačky.

Pieskové zvyšky v pohároch, šálkach, misách alebo úzkych nádobách sa môžu vyskytnúť, ak bol riad príliš znečistený alebo bola teplota pri umývaní príliš nízka. Vysoké, úzke poháre by sa nemali vkladať do kútov horného koša, pretože umývacia voda nedosiahne všetky predmety bez obmedzenia. Ak sa zvyšky jedla nezmyjú, je to často z dôvodu, že boli na „slepých miestach“, t. j. boli zakryté inými predmetmi pred postrekom. Pravidelne kontrolujte systém sitiek a dýzy a vyčistite akékoľvek zablokovanie, aby ste zabránili opätovnému zanášaniu a usádzaniu zvyškov jedla.

Ak čierny čaj ponecháte v šálke dlhšiu dobu, môže vytvoriť povlak, ktorý zostane na vnútornej strane šálky. Tieto škvrny sa môžu obzvlášť ťažko odstraňovať, ak je miestna voda veľmi tvrdá, alebo sa jednalo o špeciálny typ čaju. Škvrny od čaju sa dajú odstrániť zvýšením dávkovania práškového prostriedku na umývanie riadu alebo použitím multifunkčných tabliet Somat v programe s 50/55 °C. Tablety Somat All in One alebo Somat Gold sú schopné odstrániť škvrny od čaju pri nízkych teplotách.

Mastné zvyšky sa hromadia a zostávajú v sitku a v komore na umývanie riadu, ak sa často umýva mastný riad v krátkych programoch alebo rýchlych cykloch. Program na umývanie riadu by mal byť vždy zvolený podľa stupňa znečistenia riadu. Nadmerne mastné zvyšky z riadu alebo panvíc by mali byť pred vložením riadu do umývačky zoškrabané, napr. jednoducho pomocou použitého príboru alebo pomocou papierovej utierky. Na jednoduché vyčistenie vnútra umývačky riadu odporúčame použiť Somat Machine Cleaner (ak je lokálne dostupný).

Ak sa na zmäkčenie vody používa regeneračná soľ, na riade môže zostať biely, vodorozpustný povlak z dôvodu roztoku soli unikajúceho zo zásobníka na regeneračnú soľ. Príčinou môže byť:

  • Uzáver zásobníka na soľ nie je riadne zatvorený, preto je roztok soli vytláčaný von do komory na umývanie riadu. V tomto prípade musíte riadne zatvoriť veko.
  • Uzáver môže mať prasklinu a musí sa vymeniť.
  • Pri dopĺňaní zásobníka sa mohla nadbytočná soľ vysypať do komory na umývanie riadu. V tomto prípade zvoľte krátky cyklus a nechajte bežať umývačku naprázdno – bez riadu.

To by mohol byť vodný kameň. Takýto povlak sa môže vytvoriť, keď sa použije práškový čistiaci prostriedok alebo tablety bez funkcie soli a v systéme na zmäkčovanie vody nie je žiadna regeneračná soľ. V tomto prípade by ste mali doplniť soľ alebo použiť multifunkčné tablety s funkciou soli (napr. Somat All in One alebo Somat Gold). Ak je tvrdosť vody vyššia ako 21 °dH (nemecká stupnica tvrdosti), vodný kameň sa môže vytvoriť aj pri použití multifunkčných tabliet. V tomto prípade by ste mali kombinácii s multifunkčnými tabletami pridať soľ do zásobníka na soľ. Skontrolujte jednotku na zmäkčovanie vody podľa príručky umývačky riadu, aby ste zistili, či je nastavená na tvrdosť miestnej vody.

Okamžitá náprava: Nechajte bežať umývačku naprázdno s použitím Somat Machine Cleaner pri najintenzívnejšom programe. To odstráni usadeniny vodného kameňa. Ak je obsah umývačky kompletne pokrytý bielym, nerozpustným povlakom, môžete ho nechať na mieste a umývačku nechať bežať s čistiacim prostriedkom na umývačku riadu. Výnimka: materiály citlivé na kyseliny ako smalt alebo riad s dekórom.

Strata lesku je pravdepodobne v dôsledku typu jedla, ktoré ste jedli. Zvyšky jedla obsahujúce síru, ako horčica, vajíčka, strukoviny, ryby atď., môžu spôsobiť stratu lesku striebra. V umývačke riadu majú zvyšky jedla obsahujúce síru viac času na pôsobenie na predmety ako pri ručnom umývaní riadu. Funkcia ochrany striebra v tabletách Somat chráni striebro pred stratou lesku, ak sú príčinou straty lesku stopy zlúčenín síry vo zvyškoch jedla. Ak je objem zvyškov jedla veľký alebo ak sa umývačka používa len v dlhších intervaloch, odporúčame umývať striebro ručne priamo po použití alebo spustiť studené predoplachovanie v umývačke priamo po vložení týchto predmetov. Mali by ste sa tiež vyhnúť priamemu kontaktu medzi striebrom a ušľachtilou oceľou v umývačke. Stratu lesku striebra však nespôsobujú len vonkajšie vplyvy. Rozhodujúcu úlohu hrá zloženie a spracovanie pokovovania striebrom. Napríklad striebro označené 800 môže zmeniť farbu na zlatú až svetlohnedú z dôvodu vysokého obsahu medi 200 dielov na 1000. Z toho dôvodu je menej vhodné na umývanie riadu v umývačke. Ak však bolo dodatočne pokovované striebrom v galvanickom kúpeli, bude sa správať ako strieborná vrstva 90 alebo 100. Veľmi starý strieborný príbor, na ktorom bol strieborný povlak časom opotrebovaný, niekedy až po viditeľný základný materiál, má vysokú tendenciu straty lesku. Takýto príbor by sa už nemal umývať v umývačke. Vo všeobecnosti neexistuje žiadny spôsob zabráneniu strate lesku strieborného príboru. Zmena farby strieborných predmetov sa dá odstrániť leštidlom na kov.

Tieto „dúhové farby“ sú určitým druhom straty lesku spôsobenej niektorými druhmi jedál, ako napríklad karfiol, zeler, kaleráb, hríby, zemiaky alebo varená ryba. Tiež je možné, že umývacia voda obsahuje takéto látky spôsobujúce zmenu farby na iných predmetoch v umývačke. Tieto dúhové farby sú veľmi tenké povlaky priľnavé na oceľ. Fyziologicky sú úplne neškodné a dajú sa odstrániť čistiacim prostriedkom na umývačku riadu alebo leštidlom na kov.

Takéto hrdzavé bodky, nazývané blesková hrdza, na riade alebo príbore vyrobenom z ušľachtilej ocele sú spravidla prenesené z iných zdrojov. Môžu to byť skrutky z inej ako ušľachtilej ocele, napríklad skrutky, ktoré sa používajú na upevnenie rukovätí na hrncoch a panviciach. Iné zdroje hrdze by mohli byť otlčené smaltované kuchynské potreby, lúpacie nože, sitká na čaj alebo kuchynské potreby vyrobené z nízkolegovaných ocelí. Inou zvyčajnou príčinou bleskovej hrdze je poškodený plastový povlak na samotných košoch na riad, ktorý odhaľuje kovové tyče vo vnútri. Takto vzniknutá hrdza je potom roznášaná umývacou vodou v umývačke a usadzuje sa na predmetoch z nehrdzavejúcej ocele. Samotný prostriedok na umývanie riadu nemôže spôsobiť tvorbu hrdze. V zriedkavých prípadoch môže byť hrdza zanesená do umývačky vodou z vodovodu.

Najčastejším typom korózie na ušľachtilej oceli je jamková korózia, ktorá má deštruktívny účinok na materiál. Na to sú náchylné obzvlášť čepele nožov. Jamková korózia sa začne malými dierkami ako po špendlíku, ktoré sú voľným okom neviditeľné. Ako otvor rastie, poškodené oblasti, ktoré majú tmavosivú až čiernu farbu a zrnitú štruktúru, môžu merať až niekoľko milimetrov. Príčinou tejto korózie je zničenie ochranných povrchových vrstiev. Toto zničenie spôsobujú chloridy, ktoré sú prítomné vo forme bežnej soli v pitnej vode a zvyškoch jedla. Tento účinok zvyšujú aj kyseliny v potravinách. Preto je pri dopĺňaní zásobníka na soľ pre zmäkčovač vody potrebné zabezpečiť, aby na dne umývačky riadu ani na iných dieloch nezostala dlhšiu dobu žiadna soľ. Tomu sa dá zabrániť spustením predoplachovania alebo krátkeho cyklu v novších umývačkách riadu, aby sa vypláchla akákoľvek rozsypaná regeneračná soľ alebo roztok soli, ktorý bol vytlačený zo zásobníka. Alkalické produkty ako čistiace roztoky nespôsobujú jamkovú koróziu na povrchoch z ušľachtilej ocele.

Tvorba korózie na skle, ktorá spôsobuje mliečne matný povrch, závisí od typu použitého skla a od podmienok pri umývaní riadu. Napriek chemickej odolnosti sa časom môže sklo poškodiť samotnou čistou vodou alebo vodnými roztokmi. V dôsledku toho sa látky vylúhujú a sklo vyzerá ako zvetrané. Tento účinok je posilnený konštantnou zmenou medzi mokrými a suchými fázami a teplotnými skokmi (počas priebežného umývacieho cyklu). Môže to však trvať dlhú dobu, kým sa na skle začnú vytvárať viditeľné efekty ako matnosť alebo mliečne pruhy v dôsledku umývania pohárov v umývačke riadu. Keďže je sklo zvyčajne také žiarivé a priehľadné, všetky nepravidelnosti sa náhle stanú neprehliadnuteľnými. Nie je žiadna súvislosť s používaným čistiacim prostriedkom. Tento druh korózie skla sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek značke čistiaceho prostriedku na automatické umývanie riadu. Somat All in One alebo Somat Gold však má zabudovanú funkciu ochrany skla, ktorá pomáha dlhšie chrániť poháre pred koróziou skla.

Tu je užitočná rada do budúcnosti: Pri kúpe nových pohárov si všímajte značky alebo poznámky týkajúce sa vhodnosti pre umývačku riadu. Niektorí výrobcovia garantujú odolnosť pohárov voči stanovenému počtu cyklov umývania v umývačke riadu.Povrch plastových riadov odpudzuje vodu a práve preto sa suší horšie ako ostatné riady. Počas sušenia sa totiž z vody tvoria drobné kvapky, ktoré ostávajú na povrchu riadu. Plasty tiež takmer vôbec neabsorbujú teplo. V závislosti od stavu (povrchu) plastového riadu (vek, drsný povrch, škrabance, atď.) a sušiaceho výkonu umývačky riadu môžu určité plastové predmety aj po umývacom cykle ostať mierne vlhké.

Povrch plastových riadov odpudzuje vodu a práve preto sa suší horšie ako ostatné riady. Počas sušenia sa totiž z vody tvoria drobné kvapky, ktoré ostávajú na povrchu riadu. Plasty tiež takmer vôbec neabsorbuju teplo. V závislosti od stavu (povrchu) plastového riadu (vek, drsný povrch, škrabance, atď.) a sušiaceho výkonu umývačky riadu môžu určité plastové predmety aj po umývacom cykle ostať mierne vlhké.

Škrabance sú vždy výsledkom mechanického pôsobenia na sklenený povrch. Sotva sa nájde pohár na pitie na každodenné použitie, ktorý nevykazuje takýto druh poškodenia. Počas automatického umývania riadu sa škrabance a známky otrasov vyskytujú obzvlášť vtedy, keď poháre do seba navzájom narážajú alebo narážajú do ostatného tvrdého riadu. To sa stáva buď počas vkladania do umývačky alebo vtedy, keď stoja v koši príliš blízko pri sebe a dotýkajú sa. To môže mať za následok prstencovité známky obrúsenia po obvode, pretože poháre majú tendenciu rotovať počas umývania. Škrabance sa môžu vyskytnúť jednotlivo po celom povrchu pohára. Môžu sa tiež spojiť a vytvoriť tak biely bod alebo prstenec. Známky otrasov sú prevažne poškodenia, ktoré zvyčajne nie sú viditeľné voľným okom. Pod mikroskopom je možné detegovať veľmi jemné praskliny nachádzajúce sa jedna nad druhou ako stupnica. Stanú sa viditeľnými ako jemné praskliny len po opakovanom umývaní v umývačke riadu. Vo všeobecnosti nie sú známky škrabancov na skle spočiatku viditeľné ľudským okom. Čím častejšie sa sklo umýva v umývačke, tým sú známky škrabancov viditeľnejšie, pretože voda a vodné umývacie roztoky prenikajú do škrabancov alebo jemných prasklín. V dôsledku toho sa oddelia čiastočky skla, ktoré už boli uvoľnené. Nakoniec je tento proces urýchlený poklesom teploty medzi horúcim čistiacim cyklom a studeným priebežným cyklom.

 

Napriek všeobecnej povere, že je sklo veľmi hladké a nepreniknuteľné, má povrch skla v skutočnosti drsnú a nepravidelnú štruktúru, ktorú je vidieť pod mikroskopom. Malé čiastočky nečistôt sa zachytia v týchto dutinách počas používania aj počas umývania a v závislosti od podmienok umývania riadu (zvolený program, teplota pri čistení, tlak pri postrekovaní atď.) nemusí byť možné odstrániť ich pri každom umývaní pohára. Obzvlášť pri vysokých pohároch, na ktorých dno pravdepodobne nie vždy dosiahne prúd postreku, sa tento fenomén môže vyskytnúť častejšie. Z dôvodu chemických procesov sa tieto čiastočky môžu časom zmeniť a spôsobovať zápach v pohári. Keď sa pohár používa, zápach sa prenáša do nápoja v pohári. Efekt je obzvlášť zreteľný pri sýtenej minerálnej vode, pretože stúpajú bublinky oxidu uhličitého.

Korózia skla na pohároch, ktoré sa určitú dobu používali, taktiež vedie ku zmene štruktúry povrchu a uľahčuje zachytenie mikroskopických čiastočiek na povrchu.

Odstráneniu nepríjemných zápachov pohárov môže pomôcť umytie pohárov niekoľkokrát za sebou pri programe s vysokou teplotou. Pritom by mali byť poháre umiestnené v koši tak, aby prúd postreku dosiahol na každú časť ich povrchu. V závislosti od stavu a veku pohárov nemusí byť možné úplne odstrániť zápach.