Je náš saponát vhodný pre citlivú pokožku?

Ak máte citlivú pokožku a premýšľate nad tým, či môžete umývať taniere a hrnčeky bez gumených rukavíc alebo či si po príprave jedla môžete umyť ruky saponátom, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov.

Prečo je dôležité ph saponátu

Pojem pH sa v bežnej reči vysvetľuje ako „potenciál vodíka“ (chem. značka H). Existuje celá škála úrovní kyslosti, čiže pH, ktoré pomáhajú určiť kyslosť alebo zásaditosť kvapalín rozpustných vo vode, medzi ktoré patrí aj saponát.

Ak máte citlivú pokožku, je potrebné, aby pH saponátu bolo voči pokožke neutrálne alebo blízko tejto hodnoty. Hodnota pH v prípade pokožky sa pohybuje okolo 5,5 a je dôležité vyhľadať saponát, ktorého pH je tejto hodnote blízke. Hodnota pH prostriedku Pur Balsam sa pohybuje medzi 5 a 6, základný sortiment značky Pur má pH v rozpätí od 7 do 8. Čím vyššia hodnota pH, tým je pravdepodobnejšie, že saponát rozruší kyslý plášť pokožky, čiže tenkú kyslú vrstvu, ktorá odpudzuje baktérie a pomáha uchovávať prirodzenú mastnotu pokožky. Po narušení kyslého plášťa sa môže objaviť niekoľko príznakov:

 • Suchá koža
 • Popraskaná koža
 • Dermatitída
 • Ekzém
 • Výsevy na koži

Je preto dôležité používať saponát na riad so správnou hodnotu pH.

Používanie saponátu v prípade alergie čI jestvujúceho ochorenia

Ak dodržíte pokyny uvedené na obale, parfumované a neparfumované saponáty by nemali spôsobovať podráždenie či alergickú reakciu. Ak však máte už jestvujúcu alergiu, možno je vhodnejšie použiť šetrnejší produkt. Pred nákupom akéhokoľvek prostriedku na umývanie riadu sa o alergii na saponáty poraďte so svojím kožným lekárom. Môže vám pomôcť zistiť, ktorý saponát na riad bude pre vašu pokožku najvhodnejší.

Najlepší saponát na riad pre citlivú pokožku

Čo sa týka citlivej pokožky, najlepšou voľbou v našom sortimente je Pur Balsam. Tento saponát je šetrný k pokožke, jemný a mierny, no zachováva si vlastnosti silného prostriedku, ktorý váš riad poriadne vyčistí. Môžete si vybrať z troch variantov:

 • Pur Balsam Aloe Vera
 • Pur Balsam Hands&Nails
 • Pur Balsam Calendula
 • Pur Balsam Eco Sensitive Pro Nature

Okrem toho, že sú tieto prostriedky šetrné k vašim rukám,  ich fľaše sa vyrábajú z recyklovateľného plastu, aby menej poškodzovali životné prostredie.

Ak máte napriek tomu obavy z prípadnej alergickej reakcie či porušenia kyslého plášťa pokožky, zvážte, či pre vás nie je pri umývaní riadu vhodnejšie používať gumené rukavice. Rukavice na umývanie riadu sú tiež vynikajúcou voľbou v prípade, že máte suchú pokožku. Ochránia vašu citlivú pokožku pred ďalším poškodením a umožnia jej zotaviť sa.

Súvisiace články

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!