Skip to Content

Ako sa zbaviť zápachu z umývačky riadu

Vyberáte z umývačky dokonale čistý riad, ale zo spotrebiča neustále cítite nepríjemný zápach? Cítite nepríjemný zápach z umývačky pred alebo po umývaní? Vysvetlíme Vám ako fungujú prostriedky na čistenie umývačky riadu a na odstraňovanie zápachov a ako zabezpečíte, aby Váš riad voňal tak čisto ako vyzerá.

Ako vyčistiť umývačku riadu prostriedkom Somat čistič umývačky riadu

Ak smrdí sama umývačka riadu, možno je čas ju poriadne vyčistiť. Našťastie to je ľahké. Ak sa chcete vyhnúť zápachu a drahým opravám, čistite umývačku pravidelne. Stačí, ak sa budete riadiť nasledujúcimi pokynmi:

1. Je pravdepodobné, že zápach spôsobuje odpad organického pôvodu, ktorý sa nahromadil na dne vašej umývačky. Vždy, keď sa ukončí umývací cyklus, vyčistite filtre, ktoré bránia tomu, aby zvyšky jedla, mastnota a iný odpad upchali umývačku. Väčšina umývačiek funguje na podobnom princípe, ale odložte si návod, aby ste si mohli hocikedy pozrieť špecifiká Vášho modelu.

2. Odstráňte spodný kôš, aby ste získali prístup k filtru. Možno budete musieť odstrániť rozmernejší kovový kryt, na ktorom sa tiež zachytáva vrstva mastnoty alebo zvyšky jedla (v takom prípade ho očistite). V kovovej základni sa nachádza umelohmotný filter, ktorý ľahko odskrutkujete. Teraz príde rad na špinavú prácu, takže si radšej nasaďte rukavice.

3. Filter opláchnite pod horúcou vodou a následne ho očistite teplou mydlovou vodou. Ak je to možné, použite starú kefu – ide predsa o odpad z potravín, ktorý sa zbieral celý mesiac (alebo niekoľko mesiacov). Ak sa Vám nedarí odstrániť všetku mastnotu, nechajte filter na chvíľu odmočiť a potom ho vytrite čističom umývačky.

4. Dajte filter na svoje miesto a pretrite vnútro umývačky čističom umývačky, hlavne priestor okolo dvierok. Možno budete musieť použiť čistič vodného kameňa. Ak si všimnete veľké škvrny od vodného kameňa, uistite sa, že používate soľ do umývačky, ktorá zmäkčuje tvrdú vodu.

5. Použite čistič umývačky a odstráňte všetky zvyšky mastnoty a vodného kameňa z potrubí, ventilov a hadičiek, ktoré nedokážete vyčistiť ručne. Somat ponúka intenzívny čistič, ktorý sa používa v prázdnej umývačke pri cykle s najvyššou teplotou. Vo videu nižšie si môžete pozrieť, ako funguje.

Tablety Somat čistič umývačky riadu sú slabšie, takže ich môžete použiť aj pri bežnom umývacom cykle. Vo videu nižšie si môžete pozrieť, ako fungujú.

Ako udržiavať umývačku riadu čistú

Horeuvedený postup ručného a chemického čistenia by ste mali opakovať približne raz za mesiac. Ak riad vždy oškrabete predtým, ako ho dáte do umývačky, obmedzíte množstvo zvyškov jedla, ktoré sa zachytia na filtri. Taniere by ste nemali oplachovať, pretože to môže negatívne ovplyvniť účinok čistiaceho prostriedku. Ak sa chcete vyhnúť zatuchnutému zápachu po odstátej vode, nechajte po ukončení cyklu otvorené dvierka a umývačku vyvetrajte.

Použite Somat deo a vaša umývačka bude voňať čistotou

V jednej fáze sa však nedá úplne odstrániť zápach z umývačky riadu – keď je umývačka plná špinavého riadu. Môže to byť problém, ak Vám trvá niekoľko dní, kým umývačku naplníte a/alebo keď je vonku teplo. V takýchto prípadoch Vám pomôže osviežovač umývačky riadu. Somat Deo Lemon & Orange dodá umývačke príjemnú vôňu citróna a pomaranča, ktorý navyše neutralizuje zápach. Vôňa sa uvoľňuje pri každom cykle a vydrží až 60 umytí. Vo videu nižšie si môžete pozrieť, ako funguje.

You need to accept cookies to play this video

Viac z tejto kategórie

 • Ako umyť najšpinavšie riady v umývačke riadu

  S našimi tipmi na odmáčanie, oplachovanie a tipmi na výrobky proti odolným škvrnám zistíte, ako vždy dosiahnuť dokonalú čistotu.

 • Ako ochrániť poháre v umývačke riadu pred vodným kameňom

  Zistite, ako naplniť umývačku riadu a ochrániť krehké poháre pred rozbitím a ktoré prostriedky a aditíva do umývačky riady zaručia optimálne žiarivo čisté výsledky.

 • Ako naplniť umývačku riadu pre najlepšie výsledky

  Chcete zistiť, ako správne naplniť umývačku riadu? S prepracovanými tipmi na napĺňanie umývačky riadu sa vám to podarí.

 • Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri?

  Ako funguje umývačka riadu a čo sa deje vnútri? Nahliadnite dovnútra pomocou videí z akčných kamier!

 • Je umývačka riadu najudržateľnejšou možnosťou umývania riadu?

  Dôvody prečo umývačky riadu šetria vodu a energiu.

 • Pri akej teplote má umývačka riadu najvyššiu spotrebu?

  Zistite, kedy musíte zvýšiť teplotu a kedy môžete používať ekologický program.

#ENJOYTOGETHER

 • Spojili sme sa s Kitchen StoriesTM, aby sme Vám priniesli dokonalé recepty, ktorými môžete na najbližšom stretnutí potešiť svojich blízkych. Objavte všetky recepty!

 • Veľa dôležitých momentov v našom živote zažijeme pri príprave alebo podávaní jedla. Toto je cesta ako si utužiť vzťahy. Zistite viac zaujímavých faktov a nápadov v našich inšpiratívnych článkoch. Inšpirujte sa!

 • Kto vravel, že umývanie riadu musí byť nudné? S týmito nápadmi je zábava zaručená! A s našimi účinnými výrobkami je to naozaj jednoduché! Vyskúšajte teraz!